Otelcilik Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

Otelcilik Sektöründe Yapay Zeka Uygulamaları

21. yüzyılda hala teknolojinin getirdiklerine karşı direnen endüstri veya kurumlar uzun vadede kendi sonlarını hazırlıyorlar Gelecek için yatırım yapmanın en kolay yolu güncel dijital teknolojileri entegre etmekten geçiyor. Son 10 yılda özelikle önemli ilerlemeler kaydedilen bu teknolojik gelişmelerin belki de en önemlisi yapay zeka uygulamaları.

İsterseniz misafir ilişkileri gibi alanlarda %100 müşteri memnuniyetini hedefleyen konaklama sektörününde de yapay zeka uygulamaları kendine nasıl yer buluyor bir göz atalım.

7/24 Misafire Hizmet Sunabilen Yapay Zekalı ChatBot’lar

Bir otelin başarısını belirleyen en önemli unsur misafirlerinin onun hakkında ne düşünüp söylediğidir. Misafir ilişkilerinde mükemmeliyet en birincil hedef olmalıdır. Bu konudaki en büyük sıkıntılardan biri oteller gibi 24 saat yaşayan kuruluşlarda müşteri taleplerine anında cevap verebilmektir. İşte bu noktada chatbot’lar devreye girerek hem 24 saat boyunca çalışacak çağrı merkezi personelinden tasarruf hem de anlık hızlı yanıtlarla ekstra misafir memnuniyeti sağlamaktadır.

Ayrıca otel misafirleri esnekliği çok sever. Chatbot uygulamasına standart şikayet yönetimine ek olarak odanın sıcaklığını veya ışıklandırmasını ayarlama, oda servisi menüsünden sipariş verme gibi ayrıntıları eklemek cazip olacaktır. Bu gibi servislere çeşitli entegrasyonlarla taksi çağırma, rezervasyon alma gibi özellikler eklenebilir. Bu tip hizmetleri sunan uygulamalar Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Özellikle Antalya bölgesinde üst sınıf bazı otellerde hizmete sunulmaya başlanan bu Yapay Zeka tabanlı chatbot ürünleri ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Webius Online İtibar Yönetimi ve Dijital İletişimin Geleceği.

Online İtibar Yönetimi ve Dijital İletişimin Geleceği

Webius Digital paylaştı: 20 Mart 2018 Salı

Akıllı “Robotik” Oteller

“Misafir Beklentilerini Aşmak”. Konaklama sektöründekilerin ağızlarından hiç düşürmediği bu motto, misafir odaklı otellerin modern çağdaki en önemli stratejik hedefi olmuştur. Bazen misafirlerin şaşırtarak hiç tahmin etmeyecekleri hizmetleri sunmak anlamına da gelebilecek bu söz, Japonya gibi teknolojiyi çok uçlara  taşıyabilen bir ülkede oldukça değişik bir boyut kazanmış.

27 Nisan’da Tokyo’da insan görünümlü bir robot ile resepsiyon hizmetlerini veren Henn na Hotel pek çok özelliği cep telefonlarından kontrol edilebilen “Akıllı Otel” konsepti ile hizmete açıldı. Fabrikalarda kullanılan tipte robotik kolların valizlerinizi depolama kısmına taşıdığı otelde temizlik hizmetlerini de minik robotlar sağlıyor. Odalarında 4K TV, VR gibi yeni teknolojilerin dışında  iş seyahatindekiler için buharlı takım elbise temizleyici gibi hizmetler bulunan otelin yanı başında “AI Roboclinic” olarak adlandırılan ve robot teknolojisi destekli sağlık hizmetlerinin sunulduğu bir eklenti kısmı da bulunmakta.

Yapay Zeka Tabanlı Concierge Hizmetleri

IBM’in Watson yapay zeka uygulaması tabanında geliştirilen concierge robotu Connie 2016 yılından beri Amerika’da misafirleri karşılıyor. 2018 yılında ise İtalya’nın ünlü Garda Gölü’ndeki bir otelde Japon Softbank Robotics‘in geliştirdiği, pek çok farklı dilde hizmet verebilen concierge robotu Robby Pepper hizmete başladı. Her iki robot da çeşitli seyahat veritabanlarını kullanarak o günün hava durumu, misafirin kalış süresi gibi parametreleri dikkate alarak otel çevresinde görülmeye değer yerlerin listesi ve online bağlantı ile rezervasyon seçenekleri ile otel ile ilgili soruların yanıtlanması gibi işlevleri yerine getiriyor.

Bu tip robotların müşterilerle ne oranda iletişime geçmelerini kendi kendilerine ayarlamaları ise bugün için hala bir problem. Örneğin İskoçya’da yine Softbank’ın başka bir robotu olan Robby Fabio‘nun görev aldığı bir süpermarketin müşterileri robotun sürekli olarak kendileriyle iletişime geçmeye çalışmasından rahatsız olduklarını belirterek robotun reyondan kaldırılmasını sağlamışlar. Hatırlarsanız Çinli Qihan firmasının ürettiği Sanbot isimli robot da Şubat ayındaki Güvenli Internet Günü etkinliğinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşması sırasında sürekli iletişime geçmek istediği için susturulmak zorunda kalmıştı.

Gelecekteki Yapay Zeka Uygulamaları

Bugün için gereksiz bir lüks gibi gözükse de merkezi Frankfurt’ta bulunan Uluslararası Robotik Federasyonu 2020’den itibaren Softbank’ın Robby Pepper’ı gibi hizmet odaklı robotların sayısının her yıl %20-25 oranında artacağını öngörüyor. Konunun uzmanları ise satışta olan robotların misafirleri karşılama, elini sıkma ve onlar otel ve çevresiyle ilgili temel bilgileri vermekten başka fazla bir işlevi olmadığına dikkat çekiyor ve yapay zeka konusunda bugün en büyük bütçeleri harcayan Amerikalı Google ve Çinli Baidu gibi firmaların henüz bu alana hiç girmemiş olmalarını aslında şu andaki yapay zeka uygulamalarının seviyesinin bu iş için yeterli olmamasına kanıt olarak gösteriyor.

Bugünün teknolojisi dahilinde robotların daha uzun bir süre insanların yerini alması mümkün gözükmese de yarattıkları teknoloji aurası sayesinde ilgi çekiyor ve misafirleri şaşırtıyorlar.  Chatbot gibi misafir ilişkileri yönetim hizmetleri ise daha bugünden pek çok teknolojiyi hızlı adapte eden otelde kullanılmaya başlamış durumda. Siz de bu teknoloji trendinde geri kalmak istemiyorsanız en son yapay zeka tabanlı uygulama çözümleri için bizi arayın!

Kaynaklar:

http://asyanotlari.com/haberler/robot-personeliyle-unlu-hen-na-otelleri-yeni-subesini-acacak/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5569349/Italys-robot-concierge-novelty-way-better-AI.html

https://www.haberler.com/bakan-arslan-in-sozunu-kesen-robot-ozur-diledi-10540694-haberi/

Comments are closed.